Menu
Ameryka Łacińska / Meksyk

Wodospady El Chiflon na własną rękę

Updated 01/02/2024

Wodospady El Chiflon to jedna z najpiękniejszych atrakcji stanu Chiapas w Meksyku. Turkus wody zaskakuje i powala na kolana. Nie tylko sam widok wodospadów, ale również możliwość wykąpania się w naturalnych basenach wodnych, miejsca na piknik i grilla oraz to niesamowite doświadczenie stania na platformie przy 120 metrowej ścianie wodospadu. Brzmi ciekawie? Zobacz, jak możesz dostać się na wodospady El Chiflon na własną rękę i koniecznie sprawdź pro tipy na końcu artykułu.

Informacje ogólne El Chiflon

Na terenie ekoparku El Chiflon znajduje się aż 5 wodospadów, z najwyższym liczącym (o matko i córko) 120 m. Cascada Velo de Novia to zdecydowanie największa atrakcja El Chiflon. Znajduje się tutaj też platforma pozwalająca podejść na tyle blisko wodospadu, że czujemy krople wody z niego spadające. Sesje zdjęciowa na platformie to punkt obowiązkowy.

Cały ekopark zapewnia porządną infrastrukturę, z prostymi drogami i schodami, ale też ławkami, wiatami i nawet miejscami na grilla! Trzeba trochę się nachodzić, żeby zobaczyć wszystkie wodospady, ale jest gdzie przysiąść, aby nabrać sił na dalszą drogę.

Dla żądnych przygód jest cała trasa do zjazdów na zipline (1500 m lin).

Nazwy wodospadów

To miejsce musiało być inspiracją dla lokalnych poetów, co jest odzwierciedlone w nazwach pojedynczych wodospadów i tak po kolei mamy:

Cascada Suspiro – “Westchnienie”

Cascada Ala de Angel – “Skrzydło Anioła”

Cascada Velo de Novia – “Welon Panny Młodej”

Cascada Arco-Iris – “Tęcza”

Cascada Quinceanera – uroczystość organizowana z okazji 15. urodzin dziewczynek

Kiedy wybrać się na wodospady El Chiflon?

Najlepszą porą na odwiedzenie kaskad jest pora sucha, czyli od czerwca do października, kiedy woda ma piękny turkusowy kolor.

Pora deszczowa nie wyklucza jednak świetnego doświadczenia tego miejsca, wtedy jedynie dobrze wybrać dzień nie poprzedzony mocnymi opadami deszczu.

Jak dojechać do wodospadów El Chiflon?

Z wycieczką zorganizowaną

Na wodospady El Chiflon możesz wybrać się z San Cristobal de las Casas z jednym z operatorów jednodniowych wycieczek (koszt ok. 20-30 USD) lub pojechać na własną rękę.

El Chiflon na własną rękę:

  1. Z San Cristobal de las Casas weź colectivo (mały bus) do Comitan de Dominguez. Odjeżdża ono z okolic dworca autobusowego ADO. Podróż trwa ok. 2h.
  2. Opcja 1: W Comitan de Dominguez weź kolejne colectivo do San Vicente La Mesilla (może mieć napisane La Angostura lub El Chiflon) – ok. 45 min. / Opcja 2: Możesz też podjechać do Tzimol i stamtąd wziąć kolejne colectivo do San Vicente La Mesilla (opcja droższa i dłuższa)
  3. Colectivo zatrzymuje się w San Vicente pod samą ścieżką na wodospady. Do wejścia jest ok. 20 min pieszo. Można też podjechać mototaxi za ok. 1 USD (20 MXN)

*Koszt wejścia i dojazdu do El Chiflon:

80 MXN [4 USD] – wejście na wodospady El Chiflon

100 MXN [5 USD] – bus San Cristobal – Comitan de Dominguez

40 MXN [2 USD] – bus Comitan de Dominguez – San Vicente La Mesilla

(30 MXN [1,5 USD] –  Comitan de Dominguez – Tzimol

23 MXN [1 USD] – Tzimol – San Vicente La Mesilla)

15 MXN [0,75 USD] – Mototaxi spod wodospadów do colectivo

600 MXN [30 USD] – zjazdy na zipline (wszystkie liny)

W jedną stronę kosztował nas przejazd 153 MXN (jechaliśmy przez Tzimol), a w drugą stronę 140 MXN.

Dodając do tego wejście na wodospady zapłaciliśmy w sumie 373 MXN od osoby (ok. 18,5 USD).

Wejście na wodospady pod koniec 2017r. kosztowało 30 $MXN. Ledwo ponad 5 lat później, początkiem 2023 r. jest to koszt blisko trzy razy większy.

*Ceny z kwietnia 2023

PRO TIPY El Chiflon

  1. Koniecznie weź sobie jakieś przekąski albo rzeczy na grilla – jest sporo miejsc, aby wygodnie się rozłożyć i spędzić na wodospadach cały dzień.
  2. Jeśli jedziesz dalej do Gwatemali, albo z Gwatemali do Meksyku, zatrzymaj się w Comitan de Dominguez i stąd wyrusz na wodospady El Chiflon. Możesz albo zostać dwie noce w tym miasteczku albo pojechać na wodospady z plecakami (my właśnie tak zrobiliśmy i zostawiliśmy je w jednej restauracji na drodze do wodospadów). Jest też opcja zostawienia plecaków za opłatą na dworcu w Comitan.
  3. W El Chiflon jest znacznie cieplej jak w San Cristobal de las Casas, przygotuj się na ciepełko.

Podsumowanie El Chiflon

Atrakcja, której nie możesz pominąć będąc w stanie Chiapas. Łatwo dostępna z samego San Cristobal de las Casas lub po drodze do/z Gwatemali. Warto zostać tutaj cały dzień, żeby w spokoju poodkrywać wszystkie wodospady, pokąpać się w naturalnych basenach i odpocząć przy szumie wody. Mimo że finansowo nie jest to jakaś duża różnica, to i tak polecam odwiedzić te wodospady na własną rękę.

*** Dołącz do mojej wyprawy do Meksyku na Święto Zmarłych. Wyjazd backpackerski, przygodowy, w małej grupie i z pełnym doświadczeniem Meksyku.

Więcej szczegółów pod Wyprawa Meksyk – Święto Zmarłych. ***

No Comments

    Leave a Reply