Menu
Ameryka Łacińska / Meksyk

Kanion Sumidero, czyli krokodyli raj i wizytówka stanu Chiapas

Kanion Sumidero

Kanion Sumidero to atrakcja stanu Chiapas, której nie chcesz pominąć. Płynięcie łódką po rzece u podnóża ścian o wysokości 1000 m, obserwacja krokodyli leniwie łapiących promienie słońca na kamieniach, czy spotkania z małpami kapucynkami i małpkami pajęczymi, biegającymi po drzewach i z zaciekawieniem wpatrujących się w ludzi, to miejsce ma zdecydowanie coś w sobie.

To połączenie wody i gór, dzikiej natury, orłów szybujących na falach powietrza w kanionie. Nie bez powodu to właśnie jeden z tutejszych krajobrazów stał się wizytówką stanu Chiapas. Gotowi na kolejną przygodę?

Kanion Sumidero – informacje ogólne

Kanion Sumidero położony jest w Meksyku w stanie Chiapas, ok. 1 godziny drogi od słynnego miasteczka San Cristobal de las Casas. Kanion ten utworzył się w korycie rzeki Grijalva. W najwyższym punkcie ściana kanionu mierzy 1000 m.

Wycieczka łódką po kanionie Sumidero zaczyna się przy jednej z największych hydroelektrowni Meksyku. Ma ona 261 m i jest jedną z najwyższych na świecie. W elektryczność zasila praktycznie cały stan Chiapas. Budowa jej rozpoczęła się w roku 1974 r. i trwała 6 lat. Przy elektrowni znajduje się rzeźba przedstawiająca głównego inżyniera Manuela Moreno Torres oraz trzy osoby reprezentujące 20 tys robotników zaangażowanych w budowę hydroelektrowni.

Na jednej ze ścian kanionu znajduje się mała kapliczka umieszczona wysoko w skale. Zaobserwować można tutaj również stalaktyt przypominający konika morskiego. Niestety jest to też miejsce, gdzie zbierają się śmieci z rzeki, co niestety odejmuje sporo temu miejscu.

Nie tylko nieziemskie krajobrazy, rodem jak z Władcy Pierścieni, ale też obserwacja krokodyli, których rzeka w kanionie jest siedliskiem, robi ogromne wrażenie. Spotkać można tutaj też małpy kapucynki. Niech was ich przyjemny wyraz pyszczka nie zmyli, bo to dość wredne zwierzęta i potrafią zaatakować człowieka, zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi jedzenie. Oprócz kapucynek swoją siedzibę mają też małpy pajęcze.

To właśnie jeden z krajobrazów kanionu Sumidero, t.zw. Escudo de Chiapas, czyli fragment kanionu z najwyższymi jego ścianami, stał się wizytówką całego stanu Chiapas. Znajduje się on w godle stanu. Wyobraź sobie siedzieć u podnóża tego miejsca w łódce! Mogę tylko zdradzić, że robi wrażenie.

Legenda Kanionu Sumidero

Wersja opowiedziana przez naszego przewodnika

Konkwistadorzy, którzy dotarli do stanu Chiapas najechali brutalnie na pobliskie tereny i wymordowali większość “Indian” stawiających im opór. Ich małżonki, które bały się takiego samego losu skakały wraz z dziećmi z wysokich skał Kanionu Sumidero. Miejsce to zostało nawiedzone przez duchy, przez co przez wiele kolejnych lat ludność rdzenna popełniała tutaj samobójstwa, kończąc swoje życie w korycie rwącej rzeki.

Wersja zaczytana w Internecie

Kiedy mieszkańcy rdzenni Chiapas zostali otoczeni przez Konkwistadorów i już wiedzieli, że nie mają szans na wygraną, zdecydowali się popełnić zbiorowe samobójstwo. Całe rodziny wskakiwały do wód rzeki Grijalva. Mówi się, że dowódca Diego de Mazariegos był tak poruszony tym wydarzeniem, że nakazał przerwać bitwę i uratował nielicznych ocalałych, aby przenieść ich w nowe miejsce.

Kiedy wybrać się do Kanionu Sumidero?

Kanion Sumidero to jedna z atrakcji wartych odwiedzenia zawsze. W porze deszczowej (od czerwca do października) można zobaczyć dodatkowo wodospad del arbol o wysokości aż 180 m. Wodospad ten pojawił się kiedyś na relacji Make life harder 😉

Jak dojechać do Kanionu Sumidero?

  • Ze zorganizowaną wycieczką

Bardzo rzadko decyduję się na wycieczki zorganizowane, ale tutaj rzeczywiście było ciężko zorganizować sobie wyjazd na własną rękę, jeśli chcieliśmy również zobaczyć kanion z góry, z punktów widokowych.

O godz. 8:00 zebraliśmy się w punkcie spotkania i w to samo miejsce zostaliśmy odstawieni ok. godz. 18.

Tutaj zrobiliśmy też czyste kalkulacje i pojechanie z tourem było opcją bardziej korzystną, bo samo przepłynięcie łódką oraz dojazd wyniósłby nas więcej lub to samo.

  • Na własną rękę

Z San Cristobal de las Casas nie można dojechać bezpośrednio do Chiapa de Corzo, ale można wziąć autobus lub colectivo do Tuxtli i poprosić o wysadzenie na przystanku Santa Fe, który znajduje się na północ od Chiapa de Corzo.

W Chiapa de Corzo udaj się do portu rzecznego, skąd możesz wyruszyć na wycieczkę po kanionie jedną z łódek. Koszt to ok. 270 MXN [13 USD] za osobę

Bez auta nie ma możliwości dojazdu na punkty widokowe, więc wybierając tę opcję, rezygnujesz automatycznie z oglądania kanionu z góry.

Koszt wejścia i dojazdu

Zorganizowany tour:

400 MXN [20 USD] – za jednodniową wycieczkę obejmującą wejściówkę do punktów widokowych, wjazd na 3 punkty widokowe, przejazd łódką po rzece oraz czas wolny w Chiapa de Corzo

Na własną rękę:

58 MXN [3 USD] Dojazd do Tuxtli autobusem ADO (trzeba poprosić o extra przystanek w Santa Fe, na północ od Chiapa de Corzo)

270 MXN [13 USD] – Wycieczka łódką po kanionie

W sumie ok. 386 MXN [19 USD] + przejazd taksówką/tuk-tukiem/colectivo z Santa Fe do Chiapa de Corzo

PRO TIPY

  1. W kanionie i Chiapa de Corzo jest dużo cieplej niż w San Cristobal de las Casas – ubierz się odpowiednio
  2. Jeśli podróżujesz dłużej, warto spędzić kilka dni w Tuxtli i stąd wybrać się do kanionu. W samej Tuxtli i jej okolicy jest wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, m.in.: wodospad El Aguacero, ogród zoologiczny w Tuxtli, Sima de las Cotorras oraz ceremonia temazcalu
  3. Wycieczka kończy się w miejscowości Chiapa de Corzo, tam warto spróbować lokalnych dań: Cochito horneado (mięso wieprzowe wolno pieczone w przyprawach – podawane w zupie lub w tacosach) i Pepita con tasajo (kawałki suszonego wołowego mięsa w sosie). Stoiska z lokalnym jedzenie znajdują się na placu przy targowisku za Kościołem.

Podsumowanie

Mam słabość do połączenia gór z wodą. Kaniony zachwycają mnie i są dla mnie wyjątkowym pomnikiem przyrody. Obserwacja krokodyli, małp kapucynek oraz pajęczych i masy różnego rodzaju ptactwa nadają dodatkowych walorów temu miejscu. Temperatura znacznie cieplejsza jak w San Cris to kolejny atut wybrania się do kanionu Sumidero.

*** Dołącz do mojej wyprawy do Meksyku na Święto Zmarłych. Wyjazd backpackerski, przygodowy, w małej grupie i z pełnym doświadczeniem Meksyku.

Więcej szczegółów pod Wyprawa Meksyk – Święto Zmarłych. ***

No Comments

    Leave a Reply