Menu
Ameryka Łacińska / Gwatemala

Gwatemala – Park Narodowy Yaxha

Updated 13/06/2023
Park Narodowy Yasha

Park Narodowy Yaxha ze strefą archeologiczną Majów jest położony w Gwatemali w stanie Peten, w pobliżu miejscowości Flores. Nie jest tak znany jak pobliski Tikal i również nie tak monstrualny. Za to ma bardzo przyjemny klimat, mało ludzi, dużo dzikich zwierząt i DARMOWY camping z łazienką, w której jest nawet mydło i papier toaletowy (!), prysznicem i zadaszoną platformą na podwyższeniu (pumy nam nie straszne), gdzie można postawić namiot (!). O tym miejscu sama bym pewnie nigdy się nie dowiedziała, gdyby nie zachęta poznanego gwatemalskiego przewodnika, który też zdecydował się tam ze mną wybrać i to miejsce mi pokazać.

Park Narodowy Yaxha – podstawowe informacje

Yaxha w języku Majów oznacza „niebiesko-zielona woda”. Nazwę swoją zawdzięcza jeziorom, które otaczają park – Laguna Sacnab oraz Laguna Yaxhá. Jest to dla mnie też jeden z plusów i przewagi nad znanym Tikalem, choć nie ukrywam, że się skąpać się w wodach Yaxha ani Sacnab nie odważyłam. Stanowisko archeologiczne znajduje się kilka kilometrów od granicy z Belize, więc może być też dobrym punktem pomiędzy, dla kogoś, kto rusza dalej do tego kraju – co zresztą polecam, bo Belize mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło.

Jak dotrzeć do Parku Narodowego Yaxha?

Można ogarnąć sobie bezpośredni transport z Flores z jedną z agencji lub wziąć colectivo z mercado w stronę El Remate i poprosić o wysadzenie przy wejściu do Yaxha. Koszt w styczniu 2018 to 20 GTQ w jedną stronę. Z tego miejsca do bramy wejściowej jest 8 km a stamtąd 3 kolejne do campingu. Stosunkowo mało aut tu przejeżdża, więc przejście 8 km zajęło nam dwie godziny (droga całkiem ok, małe wzniesienia i zejścia). Tam już nam się udało złapać podwózkę pod camping.

Co zabrać?

Wszystko co potrzebne do campingu 🙂

Wystarczająco wody i jedzenia (nie ma gdzie kupić), silny środek na komary i latarkę oraz powerbanka do podładowania (nie ma prądu).

Atrakcje Parku Narodowego Yaxha

Koszt wejścia na Yaxha to 80 GTQ. Camping jest za darmo, razem z prysznicem i łazienką. Oprócz ruin, gdzie jest np. piękna piramida z widokiem na zachodzące słońce w jeziorze – masa zwierząt! W ciągu 24 h widziałam niezliczoną ilość wyjców (to zdecydowanie ich Królestwo!), małp pająków, lisów, żab, ptaków (których nazw nie znam), jakiś nosacz też przemknął a z atrakcji mniej lubianych: tarantulę i jakiegoś dużego pająka, który zdecydowanie na trującego wyglądał. Miejsce dla miłośników natury idealne. Polecałabym zostać dwie noce 😉

Podsumowanie finansowe (styczeń 2018):

40 GTQ dojazd w dwie strony colectivo lub 120 GTQ dojazd z agencją

80 GTQ wejście na teren parku (wrzesień 2022 cena stale taka sama)

jedzenie i woda – ile przejesz i przepijesz 😉

Atrakcja z rodzaju, w przewodniku tego nie znajdziesz. Miejsce dzikie, mało znane i dzięki temu bardzo urokliwe. Luksus w postaci miejsc campingowych na platformach i naprawdę, jak na warunki campingowe, eleganckiej łazienki, bardzo szanuję. Polecam bardzo!

*** Wyruszasz w podróż po Ameryce Łacińskiej i masz masę wątpliwości i pytań? Wal śmiało! Nie obiecuję, że odpiszę od razu, ale postaram się jak najszybciej! ***

Przydatne linki/informacje:

Kurs quetzal w stosunku do złoty (wrzesień 2022): 100 GTQ to ok. 60 PLN

Strona z podstawowymi informacjami na temat Parku Narodowego Yaxha: LINK

Dla hiszpańskojęzycznych dokładniejszy opis stanowiska w Yaxha: LINK

No Comments

    Leave a Reply